Готельний бізнес є одним з найбільш надійних секторів глобальної економіки і має високий потенціал навіть в кризові часи. Його здатність функціонувати в період стагнації часто є визначальним фактором інвестиційної привабливості.
Південний регіон України є дуже сприятливим для започаткування власної справи, заснованої на туристичній платформі. Готельний бізнес на берегах Чорного моря традиційно приносить високі дивіденди своїм власникам. Зрозуміло, якщо правильно побудований з самого початку.
Багато фоловерів нашого блогу у формі зворотного зв'язку ставлять питання: як відкрити свій готель і що для цього потрібно? Ми постаралися відповісти розгорнуто і структуровано.
Планування бізнесу: з чого почати
Бізнес-план готелю - перший етап, з якого слід починати будь-яку діяльність.
Розробка бізнес-плану для готелю має включати такі пункти:
- аналіз ринку;
- створення концепції об'єкта;
- архітектурний ескіз;
- розрахунок обсягу інвестицій;
- фінансова модель;
- персонал;
- маркетинг.
Розглянемо докладніше кожен пункт.
Аналіз ринку
Перед тим як відкрити готель, необхідно дослідити ринок, на який підприємство буде виходити, за такими пунктами кон'юнктури:
- ціни;
- конкуренція;
- попит і пропозиція;
- сезонні коливання;
- рівень держрегулювання;
- перспективи розвитку послуг об'єктів розміщення.
Зупинимося докладніше на конкурентній складовій. Дуже рекомендуємо, перш ніж педалювати робочі процеси, добряче озирнутися круг себе і зафіксувати в бізнес-плані:
- Скільки поруч знаходиться готельних об'єктів?
- На якого гостя вони розраховані?
- Які обсяги завантаження витримують?
- Який концепт несуть?
- Чим відрізняються один від одного?
- Чого їм не вистачає?
- Чого не вистачає гостю в цих об'єктах?
Важливо! 60% українців, які запланували цьогорічну відпустку, збираються відпочивати на українських курортах. Лідери в рейтингах популярності серед туристів традиційно - Одеса, Затока, Коблево, Грибівка, Залізний Порт, Скадовськ.
Загальна концепція готелю
В цей зразок бізнес-плану ми включили найбільш популярні серед туристів формати об'єктів гостинності:
- традиційні готелі: відпочинок для пар і корпорантів;
- хостели: бюджетний відпочинок для студентів або на тривалий час;
- готельні комплекси: для сімейного відпочинку з дітьми або великими компаніями, з широким спектром послуг;
- капсульні готелі: бюджетні готелі з якісним ремонтом;
- мотелі: бюджетні об'єкти, розташовані поруч з дорогою або великою автозаправкою (поки тільки виходять на ринок гостинності в нашій країні, але вже дуже популярні в країнах ЄС).
Основні вимоги до локації:
- розташування неподалік від аеропортів, залізничних та автовокзалів,
- зручна транспортна розв'язка,
- наявність необхідної інфраструктури - кафе, ресторанів, торгових і розважальних центрів;
- наявність власної автостоянки;
- можливість перепланування або екстер'єрних робіт;
- будівля не повинна бути об'єктом культурної або історичної спадщини.
Оптимальний варіант будівлі для розміщення готелю - це окремий об'єкт, оснащений автомобільною стоянкою та упорядкованою територією. Саме такий об'єкт зараз компанія Ribas Hotels Group будує в Буковелі - Ribas Bukovel.
Планування площ об'єкта традиційно складається з:
- номерного фонду;
- транзитних зон;
- технічних приміщень;
- ліфтів для персоналу та гостей;
- сходів для персоналу та гостей.
Якщо будівлю вже зведено, обговорюються і вносяться в бізнес-план готелю необхідні перепланування.
Залежно від концепції об'єкта і його територіального розташування може виникнути необхідність у деяких додаткових функціональних одиницях. Наприклад: коворкінг, ресторани або банкетні зали.
Не буде зайвим додати, що сучасні готелі враховують рекомендації авторитетних джерел і вносять корективи навіть у планування своїх приміщень.
У недавньому звіті найбільшої в світі інтегрованої маркетингової компанії, яка спеціалізується на туризмі, подорожах і гостинності, - MMGY Global - сказано, що портрети туристів змінюються з кожним роком. І турист 2015 року кардинально відрізняється від мандрівника останніх двох років. Одна з найбільших і, що важливо, платоспроможних аудиторій - люди від 25 до 35 років (покоління Y) - бажає їздити на відпочинок або пізнавати інші країни сім'єю, а не парами або поодинці.
Для готелів, які хочуть сподобається подібної аудиторії, це привнесе деякі зміни:
- розширені номери, в яких зручно розміститися з дітьми, або поєднані номери, куди можна поселити батьків;
- розширене меню;
- сніданок в номер;
- додаткові послуги: басейн, електромобілі, розваги.
- таблички «не турбувати, спить дитина» та ін. frendly-деталі
Такі корективи краще відразу внести в бізнес-план, так як зміни в проекті на будь-який зі стадій - проектування, будівництва - можуть потягнути за собою додаткові фінансові вкладення.
Важливо! Архітектурний ескіз слід замовляти у бюро або компаній, які мають багатий досвід в проектуванні об'єктів HoReCa: готелів чи ресторанів різних форматів. Це обумовлено тим, що об'єкт гостинності або громадського харчування функціонує абсолютно за іншими принципами і стандартами, ніж будь-яка інша нерухомість. У довгий перелік відмінностей входить окрема логістика гостей і персоналу, віддаленість між житловими номерами і зоною харчування і розваг та ін.
Більш детальну інформацію про розробку концепції та бізнес-планування готелів можна знайти за посиланням - https://ribashotelsgroup.ua/hotel-business-plan/
Обсяги інвестицій
— Розмір інвестиційного вкладення для окремо взятого проекту розраховується на стадії створення загального кошторису, — каже керівник відділу розвитку компанії, Марія Турікова. — Немає якихось загальних цифр або універсальних лекал з розрахунку об'єкта гостинності в Україні. Тому ми застосовуємо весь свій досвід в готельній сфері і враховуємо багато факторів, пов'язаних з об'єктом: місце розташування, наближеність до курортів або бізнес-центрів, пасажиропотоки, конкурентна частка на ринку і багато іншого. А потім розписуємо детальну фінансову модель, в яку входить:
- придбання ділянки;
- будівництво;
- благоустрій території;
- оснащення номерного фонду;
- оснащення ресторану (якщо такий передбачений);
- перший транш для початкових робіт.
Зрозуміло, найбільшою статтею витрат є будівництво — близько 55-57% від загальної вартості. На другому місці — придбання ділянки. У разі, якщо ділянка вже є (а так часто буває в наших реаліях: коли спочатку купують землю в будь-якої рекреаційній зоні, а потім вирішують на ній будувати об'єкт), дані витрати не плануються.
Важливо! За даними World travel and tourism council станом на кінець минулого року сектор подорожей вже дев'ятий рік поспіль демонструє зростання. Минулоріч фахівці оприлюднили цифру - 3,5% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Відзначимо також, що даний сектор обігнав темпи світової економіки на 2,5%. Отже, туристична галузь економіки є надійним полем для інвестиційної діяльності.
Що стосується України, то зацікавленість інвесторів турсектору зосереджена на декількох регіонах: столичному, львівському та південному напрямку. Минулого року пасажиропотоки столиці збільшилися на 59,2%. Деякий відсоток з цієї цифри становлять транзитні мандрівники. Однак факт того, що Київ, Одеса і Львів стають привабливими для туристичної і бізнес-аудиторії - незаперечний мовою цифр.
Персонал готелю
Залежно від формату об'єкта гостинності наймають персонал.
За рекомендаціями Всесвітньої туристичної організації кількість працівників варіюється за такою схемою:
- мінімальний штат співробітників - 4 людини;
- 3 * готель - від 8 співробітників;
- 4 * готель - від 12 осіб;
- 5 * готель - від 20 фахівців.
Просування та маркетинг готелю
Цю статтю витрат нечасто вписують в контент-план. А якщо і вписують, то приділяють найменше уваги. Хоча роботу з просування майбутнього об'єкта необхідно починати за шість місяців до його фактичного запуску.
Отже, в розділ «Маркетинг і просування» бізнес-плану готелю слід включити такі пункти:
- створення фірмового стилю і ключових атрибутів бренду;
- сайт;
- реклама на зовнішніх носіях: білборди, журнали і т.д;
- розміщення на онлайн-майданчиках бронювання: booking, tripadvisor, hotel 24 та ін;
- співпраця з туроператорами;
- реклама онлайн: smm, на форумах, контекстна реклама;
- знижки та акції.
Детальну інформацію про організацію служба маркетингу та продажу в готелі можна знайти на сторінці — https://ribashotelsgroup.ua/ru/hotel-promotion/
Професійно складений бізнес-план готелю допомагає домогтися високих показників не тільки в тому випадку, якщо проект перебуває лише на старті створення. Серед кейсів керуючої компанії є приклади, коли грамотно складений провідними фахівцями документ приніс вимірні результати лише за 12 місяців роботи. Детальніше з матеріалом можна ознайомитися тут.
Фахівці нашої компанії проведуть всі перераховані вище дослідження і допоможуть створити бізнес-план для старту вашого бізнесу.
Зв'язатися з відділом розвитку
Корисні статті по вашій темі:
Операційне управління готелем з Ribas Hotels Group. Детальніше за посиланням.
Підписуйтесь на наш блог, щоб не пропустити актуальні тенденції ринку гостинності!